I KulturKANtens administrative styregruppe sidder (som hovedregel) kulturchefer fra de 11 nordjyske kommuner og fra Region Nordjylland.

Region Nordjylland og Aalborg Kommune har hver to medlemmer af administrativ styregruppe pga. størrelse.

Administrativ styregruppe har ansvaret for udvikling, fremdrift og løbende evaluering af KulturKANten, og det er administrativ styregruppe, der har indstillingsret til politisk styregruppe.

I administrativ styregruppe sidder:

Morten Koppelhus
Formand for Administrativ styregruppe
Aalborg
Kulturchef
morten.koppelhus@aalborg.dk

Lotte Holt Worup
Brønderslev
Fritids- og kulturchef
Lotte.Worup@99454545.dk

 

Vibeke Skou Hansen
Morsø
Centerchef for Børn og Kultur 
vibeke.hansen@morsoe.dk

Nöel Mignon
Jammerbugt
Stabschef i udviklingsafdelingen
nmi@jammerbugt.dk

Claus Holm

Claus Holm
Centerchef for Center Sundhed, Kultur og Fritid
clho@rebild.dk
Tlf.: 99 88 75 55
Mobil: 40 23 44 87

Claus Svenstrup
Region Nordjylland
Specialkonsulent
c.svenstrup@rn.dk

Bettina Hedeby
Hjørring
Plan- og udviklingschef
bettina.hedeby.madsen@hjoerring.dk

Claus René Pedersen
Aalborg
Chefkonsulent
claus.rene.pedersen@aalborg.dk

Anne Marie Holm
Vesthimmerland
Kultur- og Fritidschef
amsh@vesthimmerland.dk

Leif Ladefoged
Læsø
Kulturmedarbejder
ll@laesoe.dk

Nanna Skovrup
Region Nordjylland
Kontorchef for Uddannelse, Kultur og Oplevelse
nanna.skovrup@rn.dk

Peder Hanghøj
Thisted
Konstitueret Kultur- og Fritidschef
PH@thisted.dk

Lars Falk Hoffmann
Frederikshavn
Chef for Center for Kultur- og Fritid
laho@frederikshavn.dk

Joan Kamstrup
Mariagerfjord
Kultur- og Fritidschef
jokam@mariagerfjord.dk