Under KulturKANten er der nedsat et netværk af kulturkonsulenter fra hele Nordjylland. Hvis du fx har brug for sparring på en ansøgning til KAN- eller Ud-over-KANten-puljen, kan du finde din lokale kulturkonsulent herunder og få hjælp.

Kulturkonsulentnetværket fungerer både som en erfa-gruppe på tværs af kommunerne og som en ressourcebank, hvor hver kommune/region bidrager til kvalificering og implementering af kulturaftalens aktiviteter. 

I kulturkonsulentnetværket sidder:

Louise Eltved Krogsgård
Brønderslev
Udviklingskonsulent
Louise.Eltved.Krogsgaard@99454545.dk
9945 4758
2262 6128

Leif Lund Jakobsen
Hjørring
Kulturkonsulent
leif.jakobsen@hjoerring.dk
4122 4891

Annette Øllgaard Larsen (orlov)
Mariagerfjord
Kultur-og fritidskonsulent
anola@mariagerfjord.dk
9711 3504
2174 9167


Annika Johansen (vikar for Annette Øllgaard Larsen)

Mariagerfjord
Kultur-og fritidskonsulent
annij@mariagerfjord.dk
9711 3507

Tina Rasmussen
Rebild
Kulturkonsulent
tlra@rebild.dk
9988 7706
2299 8671

Marie Weiergang
Frederikshavn
Kulturkonsulent
mawa@frederikshavn.dk
9845 9003

Kirsten Jensen
Frederikshavn
Børnekulturkonsulent
kjen@frederikshavn.dk
9845 9120

Niels Otto Degn
Morsø
Chefkonsulent
nod@morsoe.dk
4044 0244

Bramwell Flyckt
Aalborg Kommune
Kulturkonsulent
bramwell.flyckt@aalborg.dk
9931 4180
2099 4180

Inge Lise Jæger Sørensen
Vesthimmerland
Kulturkonsulent
ijs@vesthimmerland.dk
9966 8407
2928 1685

Jens Lykke
Mariagerfjord
Souschef i fagenheden Kultur og Fritid
jelyk@mariagerfjord.dk
9711 3505
2923 1818

Jennifer Strohmeyer
Thisted
Kulturkonsulent
jks@thisted.dk
9917 4148

Vita Andersen
Aalborg Kommune
Bibliotekar
vita.andersen@aalborg.dk
9931 4363

Ulla Tjell
Jammerbugt
Kulturkonsulent
utd@jammerbugt.dk
4191 2936

Anne Marie Heide Hviid
Region Nordjylland
Udviklingskonsulent
amhh@rn.dk
2545 8090

Claus Svenstrup
Region Nordjylland
Specialkonsulent
c.svenstrup@rn.dk
4084 5473

Finn Rindom Madsen
Region Nordjylland
Kulturkonsulent
frm@rn.dk
2283 0370

Betina Tønder
Aalborg Kommune
Kulturkonsulent
betina.toender@aalborg.dk
9931 4151

Sine Dam Møller
Hjørring
Fritids- og Kulturkonsulent
sine.dam.moeller@hjoerring.dk
7233 3734

Dorte Reinholdt
Hjørring
Udviklings- og kommunikationskonsulent
dorte.reinholdt@hjoerring.dk
7233 3244
4122 3244

Leif Ladefoged
Læsø
Kulturmedarbejder
ll@laesoe.dk
9621 3000

Jørgen Nielsen
Brønderslev
Fritidskonsulent
jorgen.nielsen1@99454545.dk

Janne Hostrup Sørig
Brønderslev
Assistent
janne.hostrup@95454545.dk

Rasmus Otvald
Frederikshavn
Kulturkonsulent
rmje@frederikshavn.dk

 

Sofie Busse-Brouer 
Jammerbugt 
Kulturkonsulent
sbb@jammerbugt.dk
4191 1193