KulturKANten 2021-2024 underskrevet

Logopakke:

JPG-filer. Til hjemmesider, pc-brug o.a.:

Blåt logo, tekst i to linjer, jpg-fil

Blåt logo, tekst i en linje, jpg-fil

Sort logo, tekst i to linjer, jpg-fil

Sort logo, tekst i en linje, jpg-fil

Til print og professionelt brug foretrækker man typisk ai eller eps filformater. Disse kan rekvireres hos sekretariatet, men desværre ikke downloades fra hjemmesiden.

2021 “Sommertid” logo: SommerTid_Logo_Blue

Kommunikationsstrategi:

Det er vigtigt, at information om KulturKANtens projekter når ud i til borgerne i hele regionen.

Husk, ved pressekontakt at TV2s regioner ikke afspejler Region Nordjylland og KulturKANtens geografi. Derfor: pressestrategier bør altid inkludere ikke kun TV2 Nord, men også TV Midt/Vest (dækker Morsø og Thisted Kommuner). Selvom dele af Mariagerfjord Kommune befinder sig i TV2 Østjyllands sendeområde, dækkes begivenheder her også af TV2 Nord, som en del af TV2 regionernes public service aftale.

Presseliste:

Landsdækkende Medier
Kulturmonitor redaktionen@kulturmonitor.dk
Altinget.dk redaktionen@altinget.dk 
Avisen.dk newsdesk@Avisen.dk
Avisen Danmark mkj@jfmedier.dk
Berlingske Nyhedsbureau bnb@berlingske.dk 
Dagens.dk redaktion@dagens.dk 
DR TV-Avisen tva@dr.dk 
DRs nyhedsredaktion nyhed@dr.dk 
Jyllandsposten kultur@jp.dk
Ritzau Bureau ritzau@ritzau.dk 
TV2 Nyhederne nyhederne@tv2.dk 
Regionale Medier
Kulturen.nu bent@kulturen.nu
DR P4 Nordjylland nord@dr.dk
Radio Nord: info@medianord.dk
LigeHer.nu syd@dnmh.dk
Nordjyske Medier redaktion@nordjyske.dk
ANR og Radio Nordjyske redaktion@anr.dk 
TV2 Nord redaktion@tv2nord.dk
TV Midt Vest redaktionen@tvmidtvest.dk
Lokalaviser
Medie Dækningsområde Mail
Oplandsavisen Brønderslev Brønderslev redaktion.oplandsavisen@dnmh.dk 
Lokalavisen Frederikshavn Frederikshavn redaktion.lokalavisen@dnmh.dk
Skagen Onsdag Frederikshavn redaktion.skagenonsdag@dnmh.dk
Sæby Folkeblad Frederikshavn redaktion.folkebladet@dnmh.dk 
Hirtshals & Bindslev Avis Hjørring redaktion.hbavis@dnmh.dk
Midtvendsyssel Avis Hjørring mvavis@mvavis.dk
Vendelbo Posten Hjørring redaktion.vendelboposten@dnmh.dk
Østvendsyssel Folkeblad Hjørring avis@oestvend.dk
Fjerritslev Ugeavis Jammerbugten fjerritslevugeavis@dnmh.dk
Hanbo-bladet Jammerbugten hanbo-bladet@dnmh.dk
Løkken Folkeblad/Vraa Avis Jammerbugten redaktion.loekkenfolkeblad@dnmh.dk
Aabybro Posten Jammerbugten redaktion.aabybroposten@dnmh.dk
Aars Avis Jammerbugten annonce@aarsavis.dk
Hadsund Folkeblad Mariagerfjord himmerland@dnmh.dk
Hobro Avis Mariagerfjord himmerland@dnmh.dk
Morsø Folkeblad Morsø ugeavis.mf@dnmh.dk
Limfjord Update Morsø og Thisted nyheder@radiolimfjord.dk
Midthimmerlands Folkeblad Rebild artikler@folkebladet.info
Rold Skov Bladet Rebild himmerland@dnmh.dk
Viborg Stift-Folkeblad Thisted viborg@viborgfolkeblad.dk 
Thisted Posten Thisted ugethy@dnmh.dk
Thylands Avis Thisted ugethy@dnmh.dk
Farsø Avis Vesthimmerland redaktionen@farso-avis.dk 
Vesthimmerlands Avis Vesthimmerland redaktionen@vesthimmerlandsavis.dk
Vesthimmerlands Folkeblad Vesthimmerland himmerland@dnmh.dk
Dronninglund-Hals Avisen Aalborg og Brønderslev amo@dnmh.dk
Nibe Avis Aalborg redaktion@nibeavis.dk
Vadum Bladet Aalborg tagev@andersen.mail.dk
Vodskov Avis Aalborg vodskovavis@vodskovavis.dk
Aalborg nu Aalborg aalborgnu@dnmh.dk
Østhimmerlands Folkeblad Aalborg og Rebild avis@oehf.dk