Under KulturKANten er der nedsat et netværk af kulturkonsulenter fra hele Nordjylland. Hvis du fx har brug for sparring på en ansøgning til KAN- eller Ud-over-KANten-puljen, kan du finde din lokale kulturkonsulent herunder og få hjælp.

Kulturkonsulentnetværket fungerer både som en erfa-gruppe på tværs af kommunerne og som en ressourcebank, hvor hver kommune/region bidrager til kvalificering og implementering af kulturaftalens aktiviteter.

I kulturkonsulentnetværket sidder:

Louise Eltved Krogsgård
Brønderslev
Udviklingskonsulent
Louise.Eltved.Krogsgaard@99454545.dk
9945 4758
2262 6128


Sofie Busse-Brouer
Brønderslev Kommune
Kulturkoordinator
SOBU@99454545.dk

Kirsten Jensen
Frederikshavn
Børnekulturkonsulent
kjen@frederikshavn.dk
9845 9120

Linda Hanghøj

Linda Hanghøj Haunstrup-Skov
Frederikshavn Kommune
Konsulent, Center for Kultur og Fritid
lhhs@frederikshavn.dk

Bolette Falbe-Hansen
Hjørring
Kulturkonsulent
bfh@hjoerring.dk

Dorte Reinholdt

Dorte Reinholdt
Hjørring
Udviklings- og kommunikationskonsulent
dorte.reinholdt@hjoerring.dk
7233 3244
4122 3244

Ulla Tjell
Jammerbugt
Kulturkonsulent
utd@jammerbugt.dk
4191 2936

Leif Ladefoged
Læsø
Kulturmedarbejder
ll@laesoe.dk
9621 3000


Annika Johansen

Mariagerfjord
Kultur-og fritidskonsulent
annij@mariagerfjord.dk
9711 3507

Helle Mogensen
Morsø Kommune
Kulturkonsulent
Helle.mogensen@morsoe.dk
Direkte tlf. 99707043/Mobil 20491430

Tina Lauritsen
Rebild
Kulturkonsulent
tlra@rebild.dk
9988 7706
2299 8671

Mia Sannemand Borg
Thisted
Kulturkonsulent
msbo@thisted.dk

Anna Moos - kommunikationskonsulent Vesthimmerland

Anna Moos Jensen
Vesthimmerland
Kommunikationskonsulent
aqgc@vesthimmerland.dk
2494 9387

Betina Tønder
Aalborg Kommune
Kulturkonsulent
betina.toender@aalborg.dk
9931 4151

Gitte Friis Terkilsen Aalborg Kommune

Gitte Friis Therkildsen
Aalborg Kommune
Kulturkonsulent
gitte.friis@aalborg.dk
2520 4166

Jonas Lundquist

Jonas Lundquist
Aalborg Kommune
Kulturkonsulent
jonas.lundquist@aalborg.dk
3199 0101

Anne Marie Heide Hviid
Region Nordjylland
Udviklingskonsulent
amhh@rn.dk
2545 8090

Claus Svenstrup Region Nordjylland

Claus Svenstrup
Region Nordjylland
Specialkonsulent
c.svenstrup@rn.dk
4084 5473

Anders Stensgaard Jensten
Region Nordjylland
Konsulent
anstje@rn.dk
2545 8090