I KulturKANtens politiske styregruppe sidder (som hovedregel) kulturudvalgsformænd fra de 11 nordjyske kommuner og fra Region Nordjylland.
Region Nordjylland og Aalborg Kommune har hver to medlemmer af politisk styregruppe pga. størrelse.

Politiske styregruppe er KulturKANtens styrende og besluttende organ.

I politisk styregruppe sidder

Formand for KulturKANten


Jes Lunde (Radikale Venstre)
Aalborg Kommune
Sundheds- og kulturrådmand
jl-byraad@aalborg.dk

Næstformand i KulturKANten


Ali Hassan (Socialdemokratiet)
Region Nordjylland
ali.hassan@rn.dk 

Næstformand i KulturKANten


Helle Bak Andreasen (Venstre)
Jammerbugt Kommune
Formand for Kultur-, Fritids og Landdistriktsudvalget
hba@jammerbugt.dk


Brian Winther (Dansk Folkeparti)
Læsø Kommune
Formand for Børne-, Social og Kulturudvalget
brian.winther@laesoe.dk


Jens-Henrik Kirk (Konservative)
Mariagerfjord Kommune
2. viceborgmester
jkirk@mariagerfjord.dk


Lene Schmidt Aalestrup (Konservative)
Rebild Kommune
Formand for Kultur-, Fritids- og Sundhedsudvalget
bleaa@rebild.dk


Mette Jensen (Konservative)
Hjørring Kommune
Medlem af økonomiudvalget
mette.jensen@hjoerring.dk


Per Bisgaard (Venstre)
Region Nordjylland
per.bisgaard@rn.dk


Per Nyborg (Konservative)
Vesthimmerlands Kommune
Formand for Kultur- og Fritidsudvalget
peny@vesthimmerland.dk


Peter Laigaard (Konservative)
Frederikshavn Kommune
Formand for Kultur og Fritidsudvalget
ptli@frederikshavn.dk

Steen Søgaard Petersen (Borgerlisten)
Brønderslev Kommune
Formand, Fritids-, Kultur og Turismeudvalget
Steen.Sogaard.Petersen@99454545.dk

 
Torben Overgaard (Konservative)
Thisted Kommune
Formand for Sundhed-, Kultur- og Fritidsudvalget
ton@thisted.dk


Tore Müller (Socialdemokratiet)
Morsø Kommune
Formand for Udvalget for Børn, Kultur og Turisme.
tom@morsoe.dk