Aalborg og Nordjylland som Europæisk Kulturhovedstad?

Aalborg har en ambition om at blive Europæisk Kulturhovedstad i 2032. Hvis det lykkes kan det ændre Aalborg by, vores region og kulturliv for altid.

Ansøgningsarbejdet er sat i gang, og den såkaldte "bidbook" skal afleveres oktober 2026. Det er et stort arbejde, der kræver at vi står sammen om en fælles mission om en kulturhovedstad i verdensklasse.

Aalborg Kommune driver ansøgningsarbejdet - men vi bidrager fra Kulturkanten. Det betyder at ansøgningsarbejdet udarbejdes i tæt samarbejde med de nordjyske kommuner.

billede af gavlmaleri, Aalborg
billede af gavlmaleri, Aalborg

Whats next i processen?

Dialogmøde for kunstnere og kreative om kulturhovedstadsprojektet.

 

Hvornår? 2. februar 19-21

Hvor? Studenterhuset i Aalborg

 

Aalborg Kommune og Kulturkanten inviterer til dialogmøde for kunstnere og kreative. På mødet får du mere information om projektet, hvad det kræver og ikke mindst horisonten frem til 2032.

 

Vi beder også om dine input, som led i kvalificering af ansøgningsarbejdet.

 

Tilmeld dig her

Konference: Aalborg Kommune som Europæisk Kulturhovedstad 2032.

For alle med interesse, det nordjyske kultur-, kunst-, og erhvervsliv.

 

Hvornår? 26. februar 12.30-18.30

Hvor? Nordkraft, Aalborg

 

På konferencen inviterer vi dig med ind i processen. Vi skal høre oplæg om fortid, fremtid og potentialer - vi skal snakke om ambitioner og udfordringer, og vi sætter gang i jer og beder om jeres bidrag til vores arbejde.

 

Program offentliggøres snart, indtil da, kan du læse lidt mere og tilmelde dig her